Publiski pasākumi

  • Pirmā publiskā lekcija LU TF fakultātes Youtube kanālā. "No kuriens nākam? Kurp ejam? Ko fizika mums saka par visuma sākumu un vai tas ir savienojams ar to, ko māca reliģijas?". Jau no seniem laikiem pasaules reliģijas saviem piekritējiem ir piedāvājušas stāstījumu par pasaules izcelsmi. Jo īpaši jūdu un kristiešu tradīcijas ir izvirzījušas ļoti konkrētas tēzes par pasaules radīšanu. Kopš 20. gadsimta fiziķi un astronomi ir spējuši izstrādāt teorijas par Visuma izcelsmi un testēt šīs teorijas pret datiem no novērojumiem. Vai viņus pārsteidza tas, ko viņi atrada? Vai tas atbilst tam, ko iemācījušas jūdu un kristiešu tradīcijas? Un ko gan šie stāstījumi var mums iemācīt par attiecībām starp zinātni un ticību? Lekcija notika 2021.g. 17.martā un ir pieejama arī LU TF Facebook lapā.
  • Otrā publiskā lekcija LU TF fakultātes  Youtube kanālā. Lekcijas "Kvantu fizikas metafizika" laikā LU Fizikas, matemātikas un optometrijas nodaļas profesors Vjačeslavs Kaščejevs nodalīja dūmus no uguns un pēc iespējas skaidrāk iezīmēja epistemoloģisku ietvaru, kurā ir formulēti un empīriski pārbaudīti kvantu fizikas likumi. Empīriski neapstrīdamā kvantu indeterminisma cēloniska interpretācija noved pie ontoloģiskiem modeļiem (t.s. "slēptie nelokālie mainīgie"), kas ir savietojami ar lielu metafizisku koncepciju klāstu. Šis secinājums ir abpusēji griezīgs: no vienas puses tas nopietni vājina materiālistiskā redukcionisma pozīcijas un kalpo par bagātīgu filosofisku ideju iedvesmas avotu, no otras puses - provocē nepamatotu kvantu fizikas piesaukšanu diskursā par  garīgajiem jautājumiem. Lekcija notika 2021.g. 26.maijā un ir pieejama arī LU TF Facebook lapā.
  • Trešā publiskā lekcija LU TF fakultātes Youtube kanālā. Lekcijā “Atklāsme kā zibens no skaidrām debesīm” Latvijas Universitātes Teoloģijas fakultātes (LU TF) docents Juris Cālītis pastāstīja par atklāsmes nozīmi kristīgajā teoloģijā. Kāpēc mūsu ēras pirmos sešus gadsimtus kristīgajai baznīcai nebija interese par tādu jēdzienu kā “atklāsme”? Un kas tad ir mainījies un kāpēc tad vēlamies tādu jautājumu pārdomāt mūsdienās? Pēc Jura Cālīša lekcijas savas atziņas par atklāsmes tematiku prezentēja arī LU Fizikas, matemātkas un optometrijas fakultātes doktorante Lāsma Puķina-Slava un Salaspils draudzes prāvests un doktorants Lublīnas universitātē priesteris Ilmārs Tolstovs. Lekcija notika 2021.g. 11.jūnijā. Lekcija arī pieejama LU TF Facebook lapā.